DEĞİŞİM

Teslim aldığınız ürünü kullanmadan, etiketini çıkarmadan ve tahrip etmeden teslim tarihinden itibaren yedi (7) günlük süre içerisinde değişim talebinde bulunabilirsiniz.

Ürünün faturasını tüm nüshaları ile birlikte mutlaka muhafaza ediniz. İstemiş olduğunuz ürünün; adı, kodu ve sipariş numaranızı içeren bir e-posta ([email protected]) veya iletişim formu ile değişim talebinde bulunabilirsiniz.Müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Değişim talebiniz kabul edildiği takdirde aşağıdaki adımları izleyerek ürünün değişim sürecini başlatmış olursunuz.

Almış olduğunuz ürünü orijinal ambalajı, kutusu, parça ve materyalleri ile birlikte özenli ve zarar gelmeyecek bir şekilde hazırlayınız,
Aşağıdaki adrese SÜRAT KARGO firması ile gönderim yapabilirsiniz.
Ürün tarafımıza ulaştıktan hemen sonra, kalite kontrol yetkililerimiz tarafından incelenir. Değişimi engelleyecek herhangi bir durum yok ise değişim ve diğer talepleriniz yerine getirilerek siparişiniz süratle gönderimi sağlanmaktadır

İADE

İnternet Mağazası İade Politikası:
İade talebiniz bize ulaştıktan sonra, DECOLİNG tarafından aşağıda belirtilen iade koşullarına uygunluğu değerlendirilir. Onaylandığı takdirde ürünleriniz anlaşmalı olduğumuz nakliye firması aracılığı ile geri alınır. İade edeceğiniz ürün veya ürünlerin geri gönderim bedeli tarafımızca karşılanır. Kargo masrafını karşılamak kaydı ile sizin tercih ettiğiniz bir kargo firması ile bize gönderebilirsiniz.
Ürünlerinizin, bize ulaşmasını takip eden 7 gün içerisinde size ödeme yaptığınız yol ile iade işlemi gerçekleştirilir. Kredi kartınıza iade işleminin yansıması, normal koşullar altında 2-5 iş günü sürmekle beraber bankanızın prosedürlerine bağlı olarak değişebilmektedir.

 


Genel İade Koşulları:
İadeler mutlak suretle orijinal kutu veya ambalajı ile birlikte yapılmalıdır.
Orijinal kutusu/ambalajı bozulmuş, hasarlı, eksik, tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmiş, başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.
İade etmek istediğiniz ürün ile birlikte orijinal faturadaki iade ile ilgili alanların yer alan iade formu eksiksiz doldurulmuş şekilde ve imzalandıktan sonra tarafımıza gönderilmelidir.
İade etmek istediğiniz ürünlerin geri alım planlamasını sizin için yapabiliriz. Bizim aracılığımız ile anlaşmalı olduğumuz kargo firmalarınca taşınan iadelerin geri nakliye ücreti tarafımızca karşılanır. Aksi takdirde kargo firması sizden taşıma ücreti talep edecektir.

 

Hasarlı veya Ayıplı Ürünlerin İadesi:
Siparişinizi teslim alırken, ürünlerin EKSİKSİZ ve SAĞLAM olduğunu mutlaka kontrol ediniz. 
Ürünleriniz sevk irsaliyesi ile teslim edilir. E-arşiv uygulaması kapsamında, faturanız sadece elektronik ortamda oluşturulur ve e-posta adresinize otomatik olarak gönderilir. Fatura ibraz edilmeksizin değişim ve iade işlemi yapılamamaktadır.Firma adına kesilen faturalarda ise, satın alan firmanın iade faturası ile değişim veya iade işlemi yapılabilir.

Kargo yetkilisi, sizden ürünleri eksiksiz ve sağlam bir şekilde teslim aldığınıza dair imza alacaktır. Hasarlı ürünler bulunması durumunda, bu ürünleri teslim almayarak kargo yetkilisine tutanak tutturmalısınız. Bu ürünlerin değişimi 14 iş günü içerisinde gerçekleştirilecektir. Bu durumda, sizden ek bir nakliye veya ürün bedeli talep edilmeyecektir.
Teslim esnasında fark edilmeyerek teslim alınan hasarlı veya ayıplı ürünlerin iadesi için Müşteri Hizmetleri bölümümüz, ürünün hasar veya ayıbını gösteren fotoğraf göndermenizi talep edebilir. Yapılan inceleme sonucunda tüketici kaynaklı olmadığı tespit edilmesi durumunda birebir değişim işlemi yapılacaktır. Değişimi yapılacak olan ürün ile birlikte orijinal faturada yer alan iade alanları eksiksiz doldurulmuş şekilde ve imzalandıktan sonra tarafımıza gönderilmelidir.

 


Eksik veya Yanlış Ürünlerin İadesi:
Siparişinizde eksik ürün var ise, diğer ürünlerinizi teslim alarak, eksik ürünler için imza atmadan önce bunu not olarak belirtmelisiniz. Öte yandan, siparişinizde yanlış ürün bulunuyorsa, bu ürünü teslim almamalı ve teslimat irsaliyesinde yazılı olarak belirtmelisiniz.


ÖZEL KOŞULLAR – DEĞİŞİM & İADE

  • Müşteri hizmetlerinden iade&değişim için onay verilmediği sürece gönderilen ürünler teslim alınmayacaktır.
  • İade&değişim için sizlere belirtilen adreslere gönderim yapılması gerekmektedir, aksi takdir de firmamız gönderilen ürünlerin değişim&iadesinden sorumlu değildir.
  • Orijinal kutusu/ambalajı bozulmuş tekrar satılabilirlik vasfını kaybetmiş, bir başka müşteri tarafından satın alınamayacak olan ürünlerin değişim&iade kabul edilmemektedir.
  • Yolluklar her müşteriye özel olarak kesilip hazırlandığı için değişim&iade edilemez!
  • Özel ebatlı halı, özel tasarım halı, deri halılar ve tüm kişiye özel üretimi sağlanan ürünlerin değişim&iadesi yoktur!
  • Yurtdışından yapılan alışverişlerin iade & değişimi kargo ücretleri sebebiyle yapılmamaktadır.
  • Kargonuzu teslim almadan önce mutlaka hasar/deforme kontrolünü yaparak teslim alınız. Hasarlı/deforme olmuş kargolarda zabıt tutturulmaması halinde resmi prosedür gereği siparişlere ait hiç bir işlem yapılamamaktadır.

Firma Adı: MAKROSER EV TEKSTİL SATIŞ PAZ.İTH.VE İHR.LTD.ŞTİ

Adres:  Mahmutbey Mh.2661. sok. no:12/11 Bağcılar/İSTANBUL

Sürat Kargo İade Kodu: 1241806614